Miért fontos a palpációs készséged fejlesztése?
Mi az a palpációs készség?
A palpáció segítségével a manuális terápia végzése során
- meghatározhatjuk a kezünk alatti bőr és lágyszövet minőségét (hőmérséklet, hidratáltság, feszes vagy laza szövet, stb)
- megkülönböztetjük az egyes anatómiai struktúrákat egymástól (izmok, inak, szalagok, erek, idegek, stb)
Mindaz, ami a testünket felépíti, a szemünknek láthatatlan, csak a tapintásunkkal érzékelhetjük!
Tudtad, milyen finom ingereket képes megkülönböztetni az ujjad?
A bőrben érintést, nyomást, vibrációt és szöveti feszülést érzékelő receptorok találhatók, melyek segítségével képesek vagyunk 13nm!!! (a milliméter százezred része) különbséget felismerni különböző felületek között.
Legyen a kezed a szemed!
A gyakorlatban a kezed és az ujjaid segítségével vagy képes a háromdimenziós térben egymástól megkülönböztetni az anatómiai struktúrákat.
A tapintáson keresztül mérheted fel a szövetek állapotát. Ez alapján tudsz kezelési tervet készíteni, a kezelés végén pedig megérezni a változást.
Fejleszd Te is a palpációs készséged!
Bármilyen manuális terápiát végzel, a palpációs készséged fejlesztése nélkül nem tudsz magasabb, professzionálisabb szintet elérni.
Meg kell tanulnunk különbséget tenni a szöveti minőségek között, ami sokszor nagyon csekély és meg kell tanulnunk értelmezni azokat az információkat, amik a tapintó ujjaink felől érkeznek.
Ehhez szükséges a megfelelő erő használata és az ujjak érzékenységének fejlesztése.
Legtöbbször csak a domináns kezünket használjuk, ezért edzeni kell a másik kéz ujjait is, hogy a kétkezes tapintáson keresztül megfelelő mennyiségű és minőségű információhoz jussunk.
Kezdd el ma ezzel az egyszerű gyakorlattal!
Érmék megkülönböztetése
Szükséged lesz különböző méretű és értékű pénzérmékre (5, 10, 20, 50, 100, 200 forintos érmék).
Először vizsgáld meg őket, lehetőleg a hüvelyk- és a mutató ujjaddal. Ismerd fel a mintázatát, a szegélyét.
Miután ez megvolt, helyezd őket egy zacskóba vagy takard le őket egy törölközővel.
Mindkét kezeddel végezd el a gyakorlatot!
Első szint
Csak a tapintásodra hagyatkozva rakd ki magad elé őket méret szerint növekvő sorrendbe. Ha ez 3-szor sikerült egymás után, akkor lépj tovább a következő szintre.
Második szint
Most az eltakart érméket szintén csak a tapintásodra hagyatkozva rakd ki magad elé írással felfelé. Ha ez 10-szer sikerült egymás után, akkor lépj tovább a következő szintre.
Harmadik szint
Most 20 db 50 Ft-os érme közé rakj 2 db 10 Ft-os érmét. Csak a tapintásodra hagyatkozva találd meg a 2 db 10 Ft-ost. Mérd meg mennyi idő alatt tudod megtalálni! Figyeld meg hogyan változik ez az idő, ahogy fejlődik a palpációs képességed!
Negyedik szint
Ha túl egyszerűnek találtad az előzőeket, akkor vegyél fel egy vizsgálókesztyűt és menj végig ismét a gyakorlaton!